Pomáhali sme bocianom bielym

Včera – 21.6.2022 – sme v Mojši zrealizovali dve aktivity zamerané na pomoc, či poznávanie života bocianov bielych.

Najskôr sme krúžkovali mláďatá na hniezde pri vodnom diele. Štyri mláďatká bocianov dostali mená Emma, Michaela, Roman a Mojšík.  Prvé dve mená sme vybrali na počesť prítomných prizerajúcich sa detí, druhé dve mená vymyslel zástupca obce Mojš, ktorá nám poskytla vysokozdvižnú plošinu.

Na základe krúžkov bude možné bociany v budúcnosti identifikovať.  Ako veľmi dobrý príklad na to, ako sú krúžky osožné, poslúži prípad bociana zo Staškova, ktorý sa zakliesnil na stĺpe elektrického vedenia. Našťastie všetko dobre dopadlo a bocian skončil v prírode. Podľa ornitologického krúžku bol bocian identifikovaný ako jedinec okrúžkovaný v roku 2018 páve v obci Mojš.

Viac informácií, ako aj fotografie nájdete tu – https://www.facebook.com/schkoky/posts/pfbid0ydF4hMQVBLX1Lft2iqoTY49FtA9mB873CVRdnYGu7fu3yLe7kYQZtdAgxASmcuHKl

Ďalšou aktivitou v obci Mojš bola úprava hniezdnej podložky na stĺpe pri bytovke, ktorú sme osadili ešte v roku 2018 . Materiál na podložke bol po štyroch rokoch už dosť zvetraný a napriek tomu, že sa tam sporadicky bociany pristavili, hniezdo nebolo obsadené. Jeden dôvodov mohol byť aj ten, že po takej dlhej dobe už cez hniezdo “presvitalo” a to bociany nemajú radi. Snáď sa im takto upravené hniezdo zapáči.

Obci Mojš a pánovi starostovi Mojša Ing. Štefanovi Svetkovi ďakujeme za poskytnutie plošiny a ochotu podieľať sa na ochrane bocianov.

Fotogaléria