Je tu obdobie vtáčích mláďat, kedy je potrebné im pomôcť a kedy to nechať na prírodu ?

Je tu obdobie vtáčích mláďat, kedy je potrebné im pomôcť a kedy to nechať na prírodu ?

Je tu obdobie mláďat, kedy častokrát môžete nájsť či už vo voľnej prírode alebo aj vo vašich záhradách „opustené“ mláďatá vtákov.

Aj keď sa to na prvý pohľad tak nemusí zdať, nie každé opustené mláďa je naozaj opustené a nie každé potrebuje, aby zasiahol človek. Poďme si teda zhrnúť, kedy je potrebné zasiahnuť a pomôcť a kedy je potrebné nechať si prírodu poradiť.

V prípade, že nájdete na zemi vtáčie mláďa, ktoré je veľmi málo operené alebo sú operené len páperím, je podchladené, zranené, našuchorené, apatické a zatvára oči, neváhajte kontaktovať našich kolegov, ktorí sa venujú zraneným živočíchom, na ktorých opätovne pripomíname kontakt:

➡️ Ing. Pavol Žídek (strážca Správy NP MF) +421 903 298 141,

➡️ Pavol Kubala (strážca Správy NP MF) +421 904 682 371,

➡️ Záchranná stanica Zázrivá 0903 504 470.

Ak však nájdete vypadnuté vtáčie mláďa, ktoré je síce málo operené, avšak nejaví znaky poranenia či podchladenia je možné pokúsiť sa o jeho návrat do hniezda. Niekedy je pôvodné hniezdo na dosah a v prípade, že je nepoškodené, mláďa skúsime vložiť naspäť do hniezda. Ak je pôvodné hniezdo zničené alebo nie je možné ho dohľadať môžeme skúsiť zostrojiť náhradné hniezdo, ktoré môže byť vo forme kartónovej krabice, košíka alebo inej podložky, ktoré vystelieme senom či suchým lístím. Je potrebné umiestniť náhradné hniezdo blízko pôvodného hniezda a z bezpečnej vzdialenosti sledovať či budú rodičia kŕmiť mláďatá aj v náhradnom hniezde. V prípade, že rodičia sa do náhradného hniezda nevracajú, je potrebné volať vyššie uvedené čísla.

Ak nájdete mláďa, ktoré je už dostatočne operené, ale nelieta, no hopká po zemi a nie je zranené, nechajte mláďa, rodičia sú pravdepodobne na blízku a kŕmia ho. V tomto prípade je nutné len zabezpečiť, aby mláďaťu nehrozilo nebezpečenstvo v podobe útoku mačky či psa. V prípade hroziaceho nebezpečenstva preložte mláďa či už na strom, alebo pod kríky.

Na priložených fotografiách, ktoré pochádzajú z brožúry SOS/Birdlife Slovensko je možné vidieť, v akom štádium je nutné vtáčím mláďatám pomôcť a kedy je potrebné ponechať starostlivosť len na rodičoch.