Otvorenie 16. ročníka medzinárodnej výstavy EKOPLAGÁT ´23

Správa Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne (ďalej len “S-NP MF”) ako hlavný organizátor podujatia EKOPLAGÁT ´23 dáva do pozornosti jeho otvorenie, ktoré sa koná dňa 28. septembra 2023 o 15:00 vo výstavných priestoroch Považskej galérii umenia v Žiline.

Vernisáž sa realizuje pri príležitosti 16.ročníka medzinárodnej súťažnej prehliadky plagátov s tematikou ochrany prírody a životného prostredia EKOPLAGÁT, ktorá sa koná už od roku 1978.

Záštitu nad podujatím EKOPLAGÁT ´23 prevzala prezidentka Slovenskej republiky pani Zuzana Čaputová a zároveň záštitu udelil aj minister životného prostredia Slovenskej republiky pán Milan Chrenko.

V tomto ročníku postúpilo do súťažnej prehliadky 246 plagátov od 145 autorov z 25 krajín sveta. V deň vernisáže sa verejnosť dozvie komu medzinárodná porota udelila Grand Prix, 1. až 3. cenu, prípadne čestné uznania poroty a spoluorganizátorov podujatia.

 

Okrem hlavnej súťažnej prehliadky EKOPLAGÁT ´23 sa môžete tešiť na nasledujúce sprievodné aktivity:

  • Výstava nositeľa GRAND PRIX EKOPLAGÁT ´20 DREWINSKI Lex (Nemecko – Poľsko), ktorý vystavoval svoju tvorbu na trienále EKOPLAGÁT už od roku 1990 a bol ocenený dvoma čestnými uznaniami, dvoma prvými cenami a v rokoch 2014 a 2020 získal ocenenie Grand Prix. Lex Drewinski vo svojich plagátoch, v ich obrazoch, symboloch a znakoch v precíznej skratke myšlienky odkrýva, presne, smelo a otvorene pomenúva podstatu problémov nášho sveta a dôsledkov ľudského konania vo všetkých jeho podobách. V čistote a úspornosti tvarov a základných tónov farieb dodáva svojim prácam naliehavosť, údernosť a silu. (autor textu Mgr. Dana Doricová)
  • Plagát verejnosti – hlasovanie návštevníkov súťažnej prehliadky o najlepší plagát v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline a zároveň on-line hlasovanie na webovej stránke ekoplagat.sk
  • Víťazi medzinárodného trienále Ekoplagát 1978 až 2023 – prednáška kurátorky Dany Doricovej v priestoroch Rosenfeldovho paláca v Žiline dňa 17. októbra 2023.
  • Moderovaná pódiová diskusia “45 rokov EKOPLAGÁTu v Malej Fatre” za účasti riaditeľky Správy Národného parku Malá Fatra so sídlom vo Varíne Gabriely Kalašovej, kurátorky výstavy Dany Doricovej a profesora
    a grafického dizajnéra Petra Pisára v spolupráci s NADÁCIOU POLIS a Rádiom Regina Stred v priestoroch nadácie dňa 8. novembra 2023.
  • Ekoplagátik – súťažná prehliadka detských výtvarných prác nainštalovaná v priestoroch v Obecnej knižnici vo Varíne v novembri 2023.

 

Výstava EKOPLAGÁT´23 bude otvorená do 11. novembra 2023 v dňoch utorok až sobota od 10:00 do 12:00 a od 12:30 do 18:00.

Viac informácii o výstave EKOPLAGÁT sa dozviete na stránke – https://www.ekoplagat.sk/

 

Spracovala: Ing. Miriam Balciarová, pracovník S-NP MF