Ohnisko priamo pod zákazom kladenia ohňa v NPR Šútovská dolina

 

Aktuálne horúce a suché počasie predstavuje veľké nebezpečenstvo pre vznik požiarov. Na území národného parku je prísne zakázané voľné zakladanie ohňa.

Je tomu presne týždeň, čo v oravskej časti národného parku hasiči hasili oheň na hranici v NPR Sokolec. Na týchto miestach sa neskôr našlo ohnisko aj so zabudnutými žemľami, ktoré si turisti po prepuknutí ohňa na lokalite zabudli. Určite netreba opisovať, ako sa vie oheň v lese cez hrabanku a suché konáre rýchlo šíriť.  Našťastie, v tomto prípade bol oheň uhasený skôr, ako by napáchal rozsiahlejšie škody.
V ohni často končí obrovské množstvo hmyzu, ako aj iných vzácnych a chránených druhov. Nakoľko je obdobie výchovy mláďat, je veľké riziko úhynu cicavcov, či hniezdiacich vtákov.
Klásť oheň priamo pod tabuľou, ktorá to zakazuje (ako vidieť z obrázka z NPR Šútovská dolina neďaleko obľúbeného Šútovského vodopádu) je prejavom ignorácie a nezodpovednosti. 
Prosíme turistov, aby sa na území národného parku správali ohľaduplne, so zdravým rozumom a dodržiavali návštevný poriadok.
 Text: Tomáš Flajs
Foto: Peter Kubík