O sýkorke Milke a zimnom prikrmovaní vtáctva s varínskymi škôlkarmi

O sýkorke Milke a zimnom prikrmovaní vtáctva s varínskymi škôlkarmi

Začiatkom mrazivých februárových dní sme sa spolu s tromi triedami varínskych detí z MŠ vo Varíne cez príbeh sídliskovej sýkorky Milky a jej susedov: drozda, vrabca, holuba, slávika a žltochvosta oboznámili, kedy a čím je správne vtáky prikrmovať, a čo im v žiadnom prípade nesmieme dávať, aby sme im neublížili.

Našu pomoc si zaslúžia najmä v zimných mesiacoch, keď je veľa snehu, sú silné mrazy a je nedostatok potravy. Vtedy sa vtákom hľadá potrava veľmi ťažko a radi privítajú našu pomoc. Naopak, v období, kedy je potravy dostatok, treba vtáky nechať, nech si potravu zaobstarajú samé, aby si neprivykli na ľudskú pomoc. Nikdy nekŕmime solenými, praženými a údenými potravinami. Najvhodnejšie sú semená, zrná, oriešky a dužinaté plody, prípadne loj a tuk.

Deti sa tiež dozvedeli, ako si môžu vyrobiť kŕmidlo. Používajú sa hlavne drevené kŕmidlá. Dajú sa vlastnoručne vyrobiť alebo kúpiť aj rôzne plastové prevedenia. Tiež je dôležité, aby bolo kŕmidlo umiestnené na mieste s dostatočne veľkým voľným priestorom naokolo. Aby v prípade nebezpečenstva napadnutia predátorom (mačka, pes, líška, kuna…) mali vtáky možnosť včas uniknúť.

Na záver sme sa boli pozrieť na „vtáčích pacientov“ v chovnej stanici pri Správe NP Malá Fatra v záhrade za budovou, kde si deti pozreli sovu lesnú, sokola myšiara a výra skalného.

Vtáky v tieto mrazivé dni síce nebolo počuť, na ich spev a štebot si musíme počkať až do jari. Zatiaľ sme si však vystačili s detským štebotom varínskych škôlkarov ?.

Text: Mgr. Alena Badurová

Fotografie: Ing. Anna Žideková