Hady do prírody nevypúšťame

Hady do prírody nevypúšťame

Hady sú súčasťou prírody a ochranári ich do prírody nevypúšťajú.

Cez víkend prebehla médiami  správa o uhryznutí hadom v Malej Fatre. V súvislosti s touto správou sa v diskusiách opäť vynorili fámy o tom, ako ochranári vypúšťajú hady do prírody.  Fáma koluje v rôznych alternatívach, niekedy sa zhadzujú vrtuľníkom, inokedy sa vyvážajú terénnymi autami vo vreciach.  Zaujímavosťou je, že táto historka koluje po celom Slovensku už niekoľko rokov. Naposledy sme túto fámu dementovali v roku 2013, keď sa v jednej zo záhradkárskych osád objavil oznam o “vypustení 150 zmijí”.

Fáma z roku 2013

Samozrejme, že tieto tvrdenia sa nezakladajú na pravde a hady do prírody nevypúšťame. 

Ľudia môžu mať niekdy dojem, že ich vidia oveľa viac na jednom mieste. Had je studenokrvný živočích a v letnom období s obľubou vyhľadáva slnečné stráne, kde sa “zohrieva”.  Vtedy môže nastať takáto situácia.

Plazy sú významnou súčasťou našej prírody a majú v nej nezastupiteľné miesto. Jediným jedovatým hadom u nás je vretenica severná (Vipera berus), ľudovo zvaná “zmija”, ktorá sa v dospelosti živí hlodavcami. Strach z hadov pramení z nášho podvedomia a nie je opodstatnený, vretenica v prípade náhleho vyrušenia človekom uprednostní radšej útek pred útokom.

Ak Vás táto problematika zaujíma, tu nájdete viacero zaujímavostí o vretenici –  http://plazyunas.com/aktivity/vzdelavacie-materialy-vretenica-severna/

Gabriela Kalašová