Cez víkend začína zimné sčítanie vodného vtáctva

Nadchádzajúce jesenné a zimné obdobie je v znamení sčítania vodného vtáctva na vodných tokoch.

Sčítania na tokoch prebiehajú od polovice októbra do polovice apríla a sú zamerané najmä na vodné, či pri vode žijúce vtáky. V polovici januára je termín, do ktorého sa zapája celá Európa v medzinárodnom sčítaní. Viac informácii o zimnom sčítaní nájdete na stránke organizácie SOS/Birdlife Slovensko, ktorá sčítanie zastrešuje – http://vtaky.sk/stranka/95-Zimne-scitanie.html

Zimné obdobie vie niekedy sympaticky prekvapiť, lebo v našich podmienkach sa dajú pozorovať druhy hniezdiace ďaleko v Škandinávii, či ešte ďalej za polárnym kruhom. Každoročný monitoring je dôležitý aj z dôvodu porovnávania jednotlivých zím, príletu či odletu zimných hostí a pod. Každá zima je prakticky iná, teplá – na chladné počasie a sneh chudobná zima ,,ponúkne” niečo iné ako mrazivá zima. Podobne sú na tom aj jednotlivé toky či vodné nádrže, ktoré sa dajú porovnávať a prinášajú často krát niečo odlišné (závisí od charakteru nádrže, rieky a pod.)

V oblasti Malej Fatry sú pravidelne sčítavané rieky ako Orava, Zázrivka, Varínka, VN Krpeľany,  VD Žilina či Hričov. Medzi bežne zimujúce druhy patria kačica divá, chochlačka vrkočatá, chochlačka sivá, labuť hrbozobá, lysky čierne, hlaholka severská a ďalšie.

Tomaš Flajs