Tip na výlet – NPR Šíp

Aj keď posledné dni zažívame vlnu ochladenia a skôr sychravejšieho počasia, jar sa pomaly hlási o slovo aj vo vyšších polohách.

Keď súčasné chladnejšie počasie odznie pozývame Vás navštíviť Národnú prírodnú rezerváciu Šíp, ktorá sa nachádza na juhovýchodnom okraji ochranného pásma NP Malá Fatra.

NPR Šíp bola vyhlásená pred viac ako 40 rokmi. Predmetom ochrany je výrazná krajinná dominanta so zriedkavou vápnomilnou flórou, významnou vegetačnou stupňovitosťou a živočíšnymi spoločenstvami na vedecko-výskumné, náučné a kultúrno-výchovné ciele.

Východzím bodom je obec Stankovany, kde sa po žltej značke, ktorá vedie Škutovou dolinou, dostanete približne po hodine na Žaškovské sedlo. Zo sedla sa približne po hodine a pol dostanete na vrch Šíp odkiaľ sa Vám otvorí výhľad na Veľkú Fatru, Nízke Tatry, Veľký Choč, obec Stankovany a Ľubochňa, ako aj na hrebeň Malej Fatry. Z vrcholu Šíp sa približne za 20 minút okolo zaujímavých skalných vápencových útvarov, ktoré vytvárajú akoby skalné mesto, dostanete na druhý vrchol – Zadný Šíp, kde sa nachádza niekoľko metrov vysoký kríž, ktorý je vidieť aj z frekventovanej cesty na Ružomberok. Zo Zadného Šípu na Vás čaká približne polhodinový strmý zostup dole do malebnej osady Podšíp, ktorá je tvorená niekoľkými zachovanými malebnými drevenicami. Osada sa prvý krát spomína v roku 1808 a poslední obyvatelia v nej žili do 50.rokov 20.storočia. Predtým tu žilo v ťažkých podmienkach približne 10 rodín, momentálne slúžia chatárom. Osada bola začiatkom 90.rokov vyhlásená za pamiatkovú zónu. Z osady Podšíp sa po zelenej značke dostanete za necelé dve hodiny naspäť do dediny Stankovany.

Okruh je stredne náročný a trvá približne 6 hodín, počas ktorých prejdete 10,5 km a prekonáte prevýšenie takmer 800 m . Pripájame link na celý okruh na mapy.cz – https://sk.mapy.cz/s/dekavuvaze .

Počas tohto okruhu môžete naraziť na viaceré zaujímavé druhy rastlín. Pri prechádzaní lesom môžete naraziť na lykovec jedovatý, západokarpatský endemit – soldanelku karpatskú, zubačku žliazkatú či zubačku deväťlistú, ako aj na veternicu hájnu. Na lúkach na Žaškovskom sedle či pri osade Podšíp zas môžete zazrieť šafránový koberec. Na vápencových skalách pri troche šťastia na Vás môže vykuknúť poniklec slovenský, horec Clusiov či prvosienka holá.

Pripomíname, že počas okruhu budete prechádzať najprísnejším 5.stupňom ochrany a preto je potrebné dodržiavať zákon o ochrane prírody a krajiny, teda napr. pohyb len po turistickom chodníku či povinnosť mať psa uviazaného na vôdzke.