Nová lokalita migrácie žiab v našej územnej pôsobnosti

27.03.2017 14:44
Postupným otepľovaním a príchodom jari sa na svoje lokality vracajú aj ropuchy bradavičnaté, aby tam zanechali ďalšiu generáciu svojho potomstva.Niektoré lokality sú pre tieto pomalé živočíchy bezpečné, prekonajú len nejaký malý či väčší potôčik a v tichu jazierka sa oddávajú svojím láskam. Niektoré ale musia prekonať rôzne prekážky, medzi najnebezpečnejšie určite patria frekventované cestné komunikácie. Na týchto miestach žabka nemá šancu a končí pod kolesami áut. Často sa takto ,,vybije" hneď naraz veľká časť populácie.
Jednou z takých miest je aj nová lokalita blízko Veľkej Čiernej, na ktorú nás upozornil minulý rok pán Jozef Tkáč. Pred nedávnom sa tam vytvoril golfový areál a jeho súčasťou je aj malé jazierko rovno vedľa cesty. Niektoré ropuchy túto možnosť využili a založili tam novú generáciu. Rok po roku žabiek pribudlo, až nastala hromadná migrácia niekoľkých stoviek jedincov. Preto sa Správa NP Malá Fatra rozhodla zabezpečiť túto lokalitu ochrannými fóliami, ktoré ropuchy na chvíľu spomalia. Pomáhali pri tom študenti bakalárskeho štúdijného programu stráž prírody Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity.
Lokalita bude pravidelne kontrolovaná a až do konca migrácie a všetky nájdené jedince pri fólii sa prenesú cez cestu do jazierka. Takto sa môžu ropuchy bezpečne rozmnožiť v tichu jazierka. Treba určite spomenúť, že ropucha patrí medzi veľmi užitočné živočíchy. Síce jej mamka Príroda nedala do vienka za hrsť krásy, ktorou by lahodila oku človeka, ale svojím jedálnym lístkom určite človeku pomáha. Je to práve preto, že ropuchy obľubujú rôzne druhy hmyzu a slimákov. Práve konzumáciou slimákov si u záhradkárov zaslúži uznanie a ochranu.
Text a foto: Tomáš Flajs, S NP Malá Fatra