Prázdninové akcie pre verejnosť

24.08.2017 23:04

V sobotu sa naša organizácia zúčastnila druhého ročníka festivalu pre verejnosť s názvom „MEDVĚD – KRÁL ŠELEM KARPAT“, ktorý sa konal zážitkovom centre Ursus v malebnej obci Dolní Lomná v moravskosliezskych Beskydách v Českej republike. Na festival boli pozvané rôzne organizácie z regiónov Karpatskej sústavy, aby prezentovali verejnosti svoju činnosť, vymenili si medzi sebou nové informácie a poukázali na príklady dobrej praxe. Na svoje si prišli hlavne rodiny s deťmi, kde sa hravou interaktívnou formou dozvedeli a naučili veľa nových vecí z oblasti ochrany prírody a životného prostredia. Správa NP Malá Fatra ponúkla našim českým susedom možnosti na výlet v našich chránených územiach, otestovali sa zo znalostí slovenských národných parkov, zopakovali sme si, ktoré vtáky odlietajú do teplých krajín a ktoré zostávajú v zime u nás a ktoré sú typické dreviny karpatských lesov. Deti si vyrobili pestrú paletku z prírodnín, ktoré našli v záhrade Ursus centra.

ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy a Správa NP Malá Fatra  sa  v sobotu zúčastnili ešte inej akcie na Slovensku. V Rajeckých Tepliciach pri Hoteli SKALKA sa už druhý krát uskutočnilo  podujatie pre verejnosť s názvom KÚZELNÝ DEŇ V PARKU.

Rodiny s deťmi si mohli na troch stanovištiach hravou a interaktívnou formou sa všeličo dozvedieť a vyskúšať si. Tak napríklad na prvom stanovišti „Žabie taxi“ mali zachrániť žabky pred autami, teda  pozbierať žabky do vedra a preniesť ich do jazierka. Tu si mohli vyrobiť aj papierovú masku žabky. Na druhom stanovišti s názvom Poznávaj kôru stromov mali na základe kôry (farba, lesk, rôzne praskliny) správne priradiť k dreveným polienkam troch stromov kolieska a zistiť tak názov stromu. Tiež sa mohli dozvedieť, ktoré drevo je najlepšie na hudobný nástroj, ktoré na luk, z ktorého sa dávajú výťažky do šampónov. Tretie stanovište bolo venované vtačiemu BINGU, teda poznávaniu hlasov vtákov podľa zvukov. Rodičia, deti dostali hraciu kartu na ktorej označovali vtáky, ktoré počuli. Mohli sa dozvedieť, ktorý vták sa ozýva na lúkach počas teplých letných večeroch, ako sa zdravia bociany na hniezde, či počuť ako švitoria lastovičky.

Touto cestou chceme veľmi pekne poďakovať pánovi Michalovi Hodoňovi, stolárovi z Varína, ktorý nám bezplatne a perfektne vyrobil drevené polienka s kolieskami pre druhé stanovište.

Obe akcie boli veľmi príjemné, poučné a aj napriek zamračenému počasiu a popoludňajšiemu intenzívnemu dažďu sa vydarili.

Budeme sa tešiť opäť o rok .

Spracovali: Alena Badurová, Mgr. a Miriam Balciarová, Ing.

ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy