Pozvánka na tretí ročník brigády na Šujskom rašelinisku

12.07.2014 23:59

V dňoch 18. a 19. júla 2014 pripravuje Správa NP Malá Fatra už tretiu brigádu na záchranu vzácnych rajeckých slatín – genofondová plocha Vraniny a prírodná rezervácia Šujske rašelinisko. Slatiny sa nachádzajú v katastrálnom území Šuja a Rajecká Lesná v okrese Žilina. Budeme kosiť a predovšetkým hrabať trstinu a vysoké trávy. Budú sa likvidovať samonáletové dreviny a prípadne invázne rastliny z okraja rezervácie.

Ubytovanie bude možné vo vlastných stanoch stany na pravom brehu riečky Rajčianka, v blízkosti sa nachádzajú obce Šuja a Rajecká Lesná, na dosah je mesto Rajec. Vítané je vlastné náradie (hrable, vidly), keďže Správa ich nemá dostatok. V obci Šuja je autobusová zastávka, miesto stanovania je od nej vzdialené cca 300 m.

 

Prosíme o vypísanie dotazníka, pre uľahčenie organizácie brigády, samozrejme nie je to podmienka účasti.

Dotazník nájdete tu.

 

Prehľad informácií o brigáde:

 

  1. Brigáda je dvojdňová, privítame aj tých, ktorí môžu prísť len na jeden deň. Stanujúci môžu prísť už večer 17. 7. 2013.

  2. Stany si môžte postaviť u p. Tibora Papša, odbočka doprava pri bistre Oáza (koniec Šuje smerom od Žiliny), treba ísť až na koniec cesty.

  3. Priama trasa k Šujskému rašelinisku vedie od začiatku Šuje (smerom od Žiliny) odbočka pred mostom nad Rajčiankou doprava. K Vraninám sa dostanete, keď budete po hlavnej ceste pokračovať ďalej. Nachádzajú sa asi 900 m za Šujou, vľavo od cesty – pod skalnými bralami. V prípade, že sa nebudete vedieť zorientovať kontaktujte telefonicky A. Dobošovú.

  4. Prímestské spoje idú zo Žiliny alebo Rajca priamo do Šuje, stoja tu spoje do Rajeckej Lesnej a Čičmian. Diaľkové spoje (Prievidza, Nitra, Bojnice) stoja v neďalekej Rajeckej Lesnej – zastávka Rajecká Lesná - rázcestie.

  5. Stravovanie je individuálne. Bude zabezpečený pitný režim (minerálky) a môžme sa tešiť aj na guláš. Stravovať sa je možné aj v reštauračnom zariadení Oáza.

  6. Keďže ide o slatiny, doporučujeme zobrať si so sebou čižmy a pre prípad dažďa aj pršiplášť

Zahájenie brigády bude obidva dni o 8.00 na farme u p. Papšu (miesto stanovania).

 

 

Kontakt:

Anna Dobošová

dobosova@sopsr.sk

t.č. 041/507 14 19

 

Mapa:

link na google mapu

 https://goo.gl/maps/GF9hM 

 

Niečo o Prírodnej rezervácii Šujské rašelinisko si môžete prečítať tu.

 

Fotografie z minuloročnej brigády.

 

 

 

 

 

Účastníci brigády budú zároveň informovaní

o spracovávaní programu starostlivosti o Šujské rašelinisko financovanom zo zdrojov EÚ (ITMS NFP 24150120043).