Pozvánka na štvrtý ročník brigády na Šujskom rašelinisku

30.06.2015 14:33

Tak ako v predchádzajúcich rokoch aj tento rok organizuje Správa NP Malá Fatra v Rajeckej doline brigádu na záchranu vzácnych rajeckých slatín – genofondová plocha Vraniny a prírodná rezervácia Šujske rašelinisko. Pripravovaná je v spolupráci s p. Tiborom Papšom, ktorý obhospodaruje Šujské rašelinisko a okolité pozemky.

 

Brigáda sa bude konať v dňoch 17. a 18. júla 2015, budeme kosiť a predovšetkým hrabať trstinu a vysoké trávy. Budú sa likvidovať samonáletové dreviny a prípadne invázne rastliny z okraja rezervácie.

 

Ubytovanie bude možné vo vlastných stanoch stany na pravom brehu riečky Rajčianka, v blízkosti sa nachádzajú obce Šuja a Rajecká Lesná, na dosah je mesto Rajec. Kto má vlastné náradie, môže si doniesť, ale máme radostnú správu – podarilo sa nám zakúpiť nové hrable a vidly, takže by o ne nemala byť núdza.. V obci Šuja je autobusová zastávka, miesto stanovania je od nej vzdialené cca 300 m.

 

Niečo o Prírodnej rezervácii Šujské rašelinisko (zároveň aj lokalita NATURA 2000).:

Nachádza sa v katastrálnom území Rajecká Lesná v okrese Žilina.

Miestny názov Čierne blato, je odvodený od čiernej rašeliny, ktorú vytvárajú vápnomilné slatinné spoločenstvá. Okrajom preteká riečka Rajčianka a nad ním sa nachádza z veľkej diaľky viditeľný vápencový lom. Zo vzácnych druhov na jar kvitne fialovo kvitnúca prvosienka pomúčená alebo mäsožravá rastlina - tučnica obyčajná, postupne sa objavujú orchideje ale aj žltohlav najvyšší a mnohé ďalšie rastliny. V jazierkach a potôčkoch žijú raky a mloky, vzácne vážky a šidlá. V machu sa ukrývajú drobné ulity chránených slimáčikov. Loví tu vydra riečna bocian biely, volavka popolavá .

Čo ohrozuje rašelinisko? Rašelinisko zarastá bezkolenec, trstina a šíriacimi sa burinyi (žihľava, bodliaky a pichliače). Zmladzujú vyrúbané kroviny. Pomôcť môže každoročné vykosenie a vyhrabanie trstiny a bezkolenca v skorom letnom období aj výruby výmladkov. Časť trstiny a krovín ponechávame pre živočíchy a vtáky, ktoré tu žijú.

Výsledkom našich zásahov je hlavne potlačenie bezkolenca a šírenie slatinných druhov a preriedenie porastov trstiny.

 

Prehľad informácií o brigáde:

 

  1. brigáda je dvojdňová, privítame aj tých, ktorí môžu prísť len na jeden deň. Stanujúci môžu prísť už večer 16. 7. 2015.

  2. stany si môžte postaviť u p. Tibora Papša, odbočka doprava pri bistre Oáza (koniec Šuje smerom od Žiliny), treba ísť až na koniec cesty.

  3. priama trasa k Šujskému rašelinisku vedie od začiatku Šuje (smerom od Žiliny) odbočka pred mostom nad Rajčiankou doprava. K Vraninám sa dostanete, keď budete po hlavnej ceste pokračovať ďalej. Nachádzajú sa asi 900 m za Šujou, vľavo od cesty – pod skalnými bralami.

  4. prímestské spoje idú zo Žiliny alebo Rajca priamo do Šuje, stoja tu spoje do Rajeckej Lesnej a Čičmian. Niektoré diaľkové spoje (Prievidza, Nitra, Bojnice) stoja v neďalekej Rajeckej Lesnej – zastávka Rajecká Lesná - rázcestie. V prípade, že sa nebudete vedieť zorientovať kontaktujte telefonicky A. Dobošovú.

  5. stravovanie je individuálne. Bude zabezpečený pitný režim (minerálky) a môžme sa tešiť aj na guláš. Stravovať sa je možné aj v reštauračnom zariadení Oáza.

  6. keďže ide o slatiny, doporučujeme zobrať si so sebou čižmy a pre prípad dažďa aj pršiplášť

Príchod na brigádu bude obidva dni medzi 8.00 a 8.30 na farme u p. Papšu (miesto stanovania).

 

Kontakt:

Anna Dobošová

dobosova@sopsr.sk

t.č. 041/507 14 19

0903 298139

 

Účastníci brigády budú zároveň informovaní

o spracovávaní programu starostlivosti o Šujské rašelinisko financovanom zo zdrojov EÚ (ITMS NFP 24150120043).

 

situačná mapka

link na google mapu

https://goo.gl/maps/GF9hM

 

brigáda rok 2013