Posledný navrátilec - včelár lesný

22.05.2015 14:47

Pre niekoho začína jar naozaj až príletom lastovičiek či dážďovníkov. V čase príletu dážďovníkov sa objavujú u nás aj včeláre lesné. Mne s definitívnou platnosťou ohlasuje jar práve prílet včelárov a pozorovanie ich nezameniteľného toku. Včeláre pri ňom vyletujú do výšky a keď sú najvyššie, zatlieskajú krídlami nad telom.

Včelár je zvláštny dravec, živí sa predovšetkým larvami ôs, ktoré vyberá z osích hniezd v zemi, prípadne aj na stromoch. Mláďatám na hniezda nosí občas aj žaby alebo jašterice. Máva nanajvýš dve mláďatá, daždivé počasie v čase odchovávania mláďat ešte výrazne znižuje úspešnosť hniezdenia.

Zároveň je včelár aj málo známym druhom, len máloktorý ornitológ bezpečne zvláda jeho určovanie v teréne, lebo sa veľmi podobá na početnejšieho myšiaka lesného. Má užšie krídla a dlhší chvost ako myšiak, typické je sfarbenie chvosta- pri koreni sú dva tmavé pásy a na konci jeden široký tmavý pás. Samce majú sivú hlavu.

Prvé tohtoročné pozorovanie včelárov som mal v stredu, 6. mája. Pekné chvíle v prírode po zvyšok jari a počas blížiaceho sa leta Vám prajeme.

 

Text a foto: Ján Kicko