Noc s netopiermi v Žiline

04.09.2014 13:34

Správa Národného parku Malá Fatra, Škola ochrany prírody vo Varíne v spolupráci s Občianskym združením Tilia, Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku, Krajským kultúrnym strediskom v Žiline a Krajskou hvezdárňou v Žiline pripravuje pre širokú verejnosť už po štvrtý krát podujatie – Noc s netopiermi. Akcia sa uskutoční v piatok 5. septembra 2014 pri pozorovateľni Krajskej hvezdárne na Malom diele v Žiline, v čase od 18.30 do 21.00 hod. 

Pripravená je prednáška a premietanie o živote netopierov v žilinskom regióne, so zameraním na netopiere Rajeckej doliny. Podujatie je určené všetkým, ktorí majú netopiere radi, ako aj tým, ktorých pri pomyslení na ne obchádzajú skôr obavy ako nadšenie. Lektorka Eva Stanková z Občianskeho združenia Tilia, nám priblíži tajomný nočný život netopierov v kolóniách kostolov nášho regiónu a porozpráva aké sú možnosti ochrany netopierov v budovách. Nevyhneme sa ani tienistejším stránkam netopierieho života a to napríklad ich ohrozeniu a dôvodom miznutia kolónií netopierov. Aby to nebolo o netopieroch bez netopierov, pripravené je pozorovanie netopierov ultrazvukovým bat - scannerom. Hovorené slovo a originálne fotografické zábery budú doplnené zaujímavými aktivitami pre všetky vekové kategórie. 

 

Na svoje si prídu aj milovníci nočnej oblohy, ktorí budú mať možnosť pozorovať dorastajúci mesiac a hviezdy.

Noc s netopiermi sa organizuje v rámci už 18. ročníka Medzinárodnej noci netopierov, ktorú vyhlasuje od roku 1997 sekretariát Dohovoru o ochrane európskych populácií netopierov EUROBATS so sídlom v Bonne. Podujatím, na ktoré Vás srdečne pozývame, chceme prispieť k propagácii ochrany netopierov a pomôcť prekonať bariéry vo vzťahu k nim.

 

Spracovala: Erika Kružliaková

 

kliknutím na obrázok ho zväčšite

 

 

Viac informácií o International Bat Nigth nájdete tiež na:

https://www.eurobats.org/international_bat_night