Kosenie chráneného areálu Hate

20.08.2014 22:45

Minulý týždeň sa tak ako každý rok, niesli z chráneného areálu Hate, v katastri obce Terchová, zvuky krovinorezov. Dôvodom bolo kosenie spojené s následným hrabaním a odnosom biomasy z chránenej lokality. Pracovnú skupinu pracovníkov Správy Národného parku Malá Fatra tvorili – Michal Babnič, Anna Dzivá, Tomáš Flajs, Erika Kružliaková, Lucia Sibilová, Roald Tretiník a Pavol Žídek.

 

Neostali sme v tom úplne sami – na pomoc nám prišiel aj člen stráže prírody Ladislav Racko, ktorému ďakujeme nielen za pomoc, ale aj za pekné fotografie, zverejnené pod textom.

 

Prečo sa každý rok vraciame na lokalitu s krovinorezmi a hrabľami? Pretože sa jedná o najzachovalejšie prirodzené močiarne spoločenstvá na severnom úpätí Malej Fatry, ktoré sa kedysi a nebolo to zase až tak strašne dávno ( minulé 20. storočie), rozprestierali od dolnej hranice lesa na severnom svahu Bobôt až po štátnu cestu vedúcu do Zázrivej a tvorili pás mokradí od centra Terchovej až po osadu Biely Potok. Z tejto rozsiahlej plochy mokradí tvorí chránený areál Hate len malý pozostatok, ktorý sa každoročným kosením a vyhrabávaním nakosenej biomasy snažíme zachovať, aj napriek tomu, že je obklopený zastavanými plochami.