Hodina Zeme 2016

18.03.2016 09:44

POSVIEŤME SI NA KLIMATICKÉ ZMENY

Symbolické zhasnutie svetiel na 60 minút každoročne spája viac ako miliardu ľudí na celom svete vo viac ako 7000 mestách a obciach, prepája verejný aj súkromný sektor. Zhasnutie svetiel na jednu hodinu je poznávacím znakom kampane HODINA ZEME.

Hodina Zeme je najväčšia celosvetová ekologická aktivita so zapojením verejnosti vôbec. Jej cieľom je upozorniť na problémy súčasnej doby - globálne otepľovanie, klimatické zmeny, znečisťovanie planéty a poukázať na extrémne míňanie financií na nepotrebné osvetlenie. Zhasnutie svetla na 60 minút predstavuje symboliku spoločnej zodpovednosti za budúcnosť našej planéty a vyzýva ľudí, aby si uvedomili, že k zlepšeniu môže prispieť každý z nás.

Prvý krát sa toto podujatie uskutočnilo v roku 2007 v austrálskom Sydney a zúčastnilo sa ho viac ako 2,2 milióna domácností a 2000 firiem. Odvtedy sa Hodina Zeme stala celosvetovou akciou a v roku 2015 sa jej zúčastnilo neuveriteľných 172 krajín.


Organizátorom Hodiny Zeme je Svetový fond na ochranu prírody WWF (World Wildlife Fund, skr. WWF). Od roku 2011 spolupracuje pri organizácii tohto podujatia na Slovensku aj s členmi Sekcie ochrany pred svetelným znečistením Slovenskej astronomickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Slovenským zväzom astronómov. V roku 2016 sa k iniciatíve pridáva aj slovenská pobočka WWF.

V roku 2016 Hodina Zeme pripadá na 19. marca o 20:30 - 21:30 SEČ.

Sloganom tohto roku je „Shine a Light on Climate Action“, teda POSVIEŤME SI NA KLIMATICKÉ ZMENY. Kampaň vyzýva ľudí, aby sa zmobilizovali a zaviedli drobné zmeny v každodennom živote, ktoré nielen prispejú k úsporám energie, ale v konečnom dôsledku aj financií a taktiež k postupnej zmene v myslení a postoji spoločnosti.

Medzi svetoznámymi pamiatkami, ktoré podporili akciu zhasnutím svetla sú napr. Sfinga a pyramídy v Gíze, socha Krista Spasiteľa v Brazílii, parížska Eiffelova veža, most Golden Gate v San Franciscu, rímske Koloseum, reklamy na Coca-Colu na námestí Times Square v New Yorku alebo reklamy na hoteli Jumeirah v Dubaji.

Do tohtoročnej Hodiny Zeme svoju účasť zatiaľ potvrdilo 25 slovenských miest a obcí, napr. Banská Bystrica, Bratislava, Košice, Prešov, Kysucké Nové Mesto; 21 slovenských národných kultúrnych pamiatok, napr. Bratislavský hrad a Prezidentský palác, Bojnický zámok, Dóm sv. Alžbety v Košiciach, Hodinová veža na Námestí SNP v Banskej Bystrici, Trenčiansky i  Spišský hrad, Hrad Strečno, 60 organizácii a firiem a 12 škôl, napr. Žilinská univerzita v Žiline. Myšlienku kampane podporila aj Štátna ochrana prírody SR, ktorá podnietila k účasti svojich zamestnancov, aby sa individuálne zapojili do hlavnej aktivity, ktorou je symbolické zhasnutie svetiel (či vypnutie elektrospotrebičov) na 1 hodinu, na Hodinu Zeme.


Hodina Zeme sa uskutoční 19. marca od 20:30 do 21:30. Pridajte sa aj Vy!

Do Hodiny Zeme sa môže zapojiť každý a vykonať tak svoj diel, pretože spolu dokážeme veľké veci.

Čo môžete urobiť ?

  • symbolicky vypnite na 60 minút osvetlenie vo svojom byte, kancelárii
  • urobte malé ekologické zmeny vo svojom každodennom živote, napr. začnite triediť odpad, používajte šetrné svietidlá, cestujte MHD alebo na bicykli namiesto auta
  • podporte ekologické projekty
  • oslovte starostu svojej obce alebo primátora mesta, v ktorom žijete a informujte ho o možnosti zapojiť sa do projektu Hodina Zeme
  • oslovte správcov pamiatkových budov vo svojom okolí a navrhnite im, aby vypli osvetlenie pamiatok počas Hodiny Zeme
  • informujte o Hodine Zeme svojich susedov, priateľov, známych, kolegov či rodinu

Ak sa rozhodnete zapojiť do podujatia, môžete o tom informovať verejnosť na oficiálnej stránke  Hodiny Zeme: https://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/

Oficiálna FB stránka:
https://www.facebook.com/HodinaZeme

 


Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, oddelenie environmentálnej výchovy

Zdroj: https://hodinazeme.svetelneznecistenie.sk/, www.earthhour.org/climateaction