Dohľadanie hniezda výra skalného na novej lokalite

30.01.2017 13:00

Na spestrenie zimných dní prinášame zaujímavosť z novembra minulého roka očami našich kolegov Janka Kicku a Martina Hatalu. 

V novembri 2016 sme sa okrem iných činností zamerali aj na dohľadávanie hniezd v teritóriách zistených pri jarnom akustickom monitoringu vtákov. Tak sme sa 22. novembra pokúsili dohľadať hniezdo výra skalného (Bubo bubo) na novej lokalite v Lúčanskej Malej Fatre, o ktorej sme až do jari nevedeli. Húkanie páru výrov nám tu nahrávač zachytil v noci z 20. na 21. marca.

Výr si vlastné hniezdo nestavia, hniezdi priamo na podklade, kde si vyhrabe hniezdnu kotlinku. Hniezdi na skalách a v lomoch, príležitostne aj v strmých svahoch alebo v hniezdach dravcov či bocianov.

Najskôr sme skúšali hľadať vývržky a zvyšky koristi výra pod skalami, keď sme nič nenašli, urobili sme zopár zlanení, pričom sa nám podarilo nájsť hniezdnu dutinu. Zvyšky potravy na hniezde boli pomerne čerstvé, zrejme sme teda našli tohtoročné hniezdo. Kosti ako zvyšky potravy výra sme z hniezda vyzbierali a budú poskytnuté dr. Jánovi Obuchovi, aby prispeli do jeho dlhodobých a rozsiahlych analýz potravy tohto druhu. Dr. Obuch (in verb.) tu zisťoval prítomnosť výra už v minulosti, zrejme ešte v 80-tych rokoch minulého storočia, vtedy tu však hniezdo výra nenašiel.

Dohľadávanie hniezda na tejto lokalite je súčasťou mapovania populácie výra skalného v strednej časti CHVÚ Malá Fatra, ktoré v roku 2016 podporila aj Slovenská ornitologická spoločnosť/BirdLife Slovensko v rámci programu Malých členských projektov.

text: Ján Kicko

foto: Martin Hatala