Čivorado 2017

20.04.2017 13:47
V sobotu 22.4.2017 sa bude konať v poradí tretí ročník dobrovoľníckeho podujatia ČiVoRaDo (Čisté vody Rajeckej doliny).

V sobotu 22.4.2017 sa bude konať v poradí tretí ročník dobrovoľníckeho podujatia ČiVoRaDo (Čisté vody Rajeckej doliny). Ide o jednodňové podujatie dobrovoľníkov, ktorí spoločne zbierajú odpadky nahromadené na brehoch rieky Rajčanka a jej prítokoch počas predchádzajúcej zimy. V roku 2017 organizátori očakávajú okolo 250 dobrovoľníkov, do realizácie podujatia je v roku 2017 zapojených 13 obcí Rajeckej doliny (Čičmany, Fačkov, Rajecká Lesná, Šuja, Ďurčiná, Rajec,  Kľače, Jasenové, Zbyňov, Konská, Kunerad, Rajecké Teplice, Porúbka, Turie).

ČiVoRaDo sa stáva pravidelným jarným podujatím, na ktorom sa každoročne zúčastňuje viac dobrovoľníkov. V roku 2016 sa do zbierania odpadkov zapojilo 180 dobrovoľníkov,  ktorí spoločne vyzbierali 550 vriec odpadu (v roku 2015 sa zapojilo 140 dobrovoľníkov s výsledkom 400 vriec nazbieraného odpadu).

Zber odpadu prebieha medzi cca 9.00 a 14.00 a v každej obci je koordinovaný dobrovoľnými koordinátormi. Súčasťou podujatia je súťaž o najabsurdnejší nález, dobrovoľníci sú pozvaní svoje nominácie alebo ich fotografie priniesť na popoludňajšie vyhodnotenie podujatia. V roku 2016 dobrovoľníci v rieke našli odhodenú tašku s niekoľkými desiatkami občianskych preukazov. Ku nálezu bola privolaná polícia, všetky nájdené občianske preukazy boli evidované ako odcudzené.

Popoludní sú všetci dobrovoľníci pozvaní na slávnostné vyhodnotenie podujatie, ktoré sa tradične odohráva v kempe Slnečné skaly.

Podujatie je realizované vďaka láskavej pomoci mnohých sponzorov, ktorí prispievajú najmä materiálnou pomocou (kompletný zoznam sponzorov viď. priložený plagát).

Organizátor podujatia a kontakt

Prvý ročník podujatia vznikol ako iniciatíva Jozefa Moravčíka, ktorý sa spolu s priateľmi rozhodol vyzbierať odpadky nahromadené počas zimy popri rieke. Už do prvého ročníka sa zapojilo 140 dobrovoľníkov. Vzhľadom na nečakaný záujem a vysoký počet zapojených dobrovoľníkov, išlo o organizačne pomerne náročné podujatie, preto do prípravy druhého ročníka bolo zapojené občianske združenie „Slnko na skalách“, ktoré je organizátorom i tretieho ročníka podujatia.

Informácie o predchádzajúcich ročníkoch je možné vidieť na FB stránke podujatia  https://www.facebook.com/civorado/ alebo na web stránke občianskeho združenia Slnko na skalách https://www.slnkonaskalach.sk

Kontakt:

Mgr. Radovan Kovalčík, mobil: 0905 399 496

MVDr. Katarína Polačková, mobil: 0907 414 246, email: katpol@email.cz

Na stiahnutie  tlačová správa.