5. ročník brigády na Šujskom rašelinisku a Vraninách - pozvánka

27.06.2016 13:49

Pozvánka na ďalší, piaty (malé jubileum) ročník brigády na Šujskom rašelinisku a Vraninách

 

Už piaty rok organizuje Správa NP Malá Fatra v Rajeckej doline brigádu na záchranu vzácnych rajeckých slatín – genofondová plocha Vraniny a prírodná rezervácia Šujské rašelinisko. Pripravovaná je v spolupráci s p. Tiborom Papšom, ktorý  obhospodaruje Šujské rašelinisko a okolité pozemky.

Tento rok sa brigáda bude konať v dňoch 15. a 16. júla 2016, budeme kosiť a predovšetkým hrabať trstinu a vysoké trávy. Budú sa likvidovať samonáletové dreviny a prípadne invázne rastliny z okraja rezervácie.

Ubytovanie bude možné vo vlastných stanoch stany na pravom brehu riečky Rajčianka, v blízkosti sa nachádzajú obce Šuja a Rajecká Lesná, na dosah je mesto Rajec. Kto má vlastné náradie, môže si doniesť, vítané budú krovinorezy a kosy, pre prípad že nestihneme vopred pripraviť dosť plôch. Hrable a vidly by mali byť k dispozícii. V obci Šuja je autobusová zastávka, od ktorej je miesto stanovania vzdialené cca 300 m. Budeme radi, ak sa ozvete na mail uvedený dole.

Prehľad informácií o brigáde:

  1. Brigáda je dvojdňová, privítame aj tých, ktorí môžu prísť len na jeden deň. Stanujúci môžu prísť už večer 14. 7. 2016.
  2. Stany si môžte postaviť u p. Tibora Papša, odbočka doprava pri bistre Oáza (koniec Šuje smerom od Žiliny), treba ísť až na koniec cesty.
  3. Priama trasa k Šujskému rašelinisku vedie od začiatku Šuje (smerom od Žiliny) odbočka pred mostom nad Rajčiankou doprava. K Vraninám sa dostanete, keď budete po hlavnej ceste pokračovať ďalej. Nachádzajú sa asi 900 m za Šujou, vľavo od cesty – pod skalnými bralami.
  4. Prímestské spoje idú zo Žiliny alebo Rajca priamo do Šuje, stoja tu spoje do Rajeckej Lesnej a Čičmian. 
  5. Niektoré diaľkové spoje (Prievidza, Nitra, Bojnice) stoja v neďalekej Rajeckej Lesnej – zastávka Rajecká Lesná - rázcestie.
  6. V prípade, že sa nebudete vedieť zorientovať kontaktujte telefonicky A. Dobošovú (0903 298139), prípadne R.Tretiníka (0903298142) .
  7. Stravovanie je individuálne. Bude zabezpečený pitný režim (minerálky). Stravovať sa je možné aj v reštauračnom zariadení Oáza.
  8. Keďže ide o slatiny, doporučujeme zobrať si so sebou čižmy a pre prípad dažďa aj pršiplášť

Príchod na brigádu bude obidva dni medzi 8.00 a 8.30 na farme u p. Papšu (miesto stanovania), vítaní sú aj tí, čo prídu skôr alebo neskôr (títo nás budú musieť nájsť na ploche).

Kontakty:

Anna Dobošová, dobosova@sopsr.sk, t.č. 041/507 14 19, 0903 298139

Roald Tretiník, roaldtretinik@seznam.cz, t.č. 041/507 14 17, 0903 298142

 

Mapa:

 

link na google mapu

https://goo.gl/maps/GF9hM

 

Niečo o Prírodnej rezervácii Šujské rašelinisko si môžete prečítať tu.

 

Fotografie z predchádzajúcich ročníkov.